Svirnelis

Svirnelio ežeras yra Švenčionių rajone. Ežeras patenką į saugomą Asvejos regioninio parko teritoriją ir yra jos Pietrytiniame kampe, nuo Asvejos ežero nutolęs mažiau nei 2 km Pietryčių kryptimi.

Svirnelio ežeras yra ovalo formos, jo plotas siekia vos 1,4 ha, ilgis Pietų – Šiaurės kryptimi 150 m, plotis 130 m., pakrantės ilgis ~500 m. Ežeras unikalus savo geologinėmis ir hidrologinėmis savybėmis. Iš ežero išteka upelis, kuris už 150 m įteka į Kampuočio ežerą (iš Kampuočio išteka į Lazdininkų ežerą). Nors ežero plotas labai nedidelis vidutinis ežero gylis siekia 5 m, o maksimalus net 16 m. Dėl to ežero dugno gilėjimas yra gana staigus ir beveik visu perimetru 5-10 metrų nuo kranto atstumu jis siekia 4-6 metrus.

Ežero pakrantės žemos, drėgnos, pietvakarinėje pusėje pelkėtos, pavasarį virstančios į vandeningą pelkę. Šiaurės rytinis ežero krantas statesnis, sausas ir smėlėtas. Tik šioje ežero pusėje ežero dugnas kietesnis, vietomis smėlėtas. Visur kitur, visame likusiame ežero krantinės periode nuo pat kranto dugnas dumblėtas, su durpės priemaiša. Tačiau vanduo skaidrus, neturi rausvos spalvos. Atlikti vandens kokybės tyrimai parodė, kad jo vanduo nerūgštus, paviršiniame sluoksnyje ir priekrantėje gerai prisotintas deguonimi.

Rūšinė įvairovė: lydekos, kuojos, lynai, raudės, ešeriai, rainuotieji vėžiai.

Remiantis minimaliu žuvų ir vėžių įveisimo normų sąrašu (patvirtinu LR žemės ūkio ministro ir LR aplinkos ministro, 2010 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 3D-354/D1-303 (aktuali redakcija (2013 m. gegužės 24 d. Nr. 3D-379/D1-390)), bei 2014 m. ežere atliktų mokslinių tyrimų rezultatais, vykdant limituotą (licenzinę) žvejybą ežeras kasmet žuvinamas įvairaus amžiaus paaugintais lynais: mažiausiai 70 vnt. į ežerą.

Svirnelio ežere galima leidžiama tik limituota žvejyba pagal nustatytas limituotos žvejybos sąlygas ir taisykles. Atviro vandens sezono metu pagal limituotos žvejybos sąlygas meškerioti leidžiama tik nuo kranto. Žvejyba iš valčių ir kitų vandens transporto priemonių draudžiama. Žvejyba nuo kranto įmanoma beveik visu ežero perimetru nepaisant vienoje pusėje esančio pelkėto kranto, nuo kurio taip pat puikiai galima žvejoti. Draudžiama žvejoti nuo ledo nutirpimo iki gegužės 1 d.

Vieta žemėlapyje

IMG_0020